Wyświetlanie wszystkich wyników: 16

  • Chrześcijaństwo i liberalizm – J. Gresham Machen

    39,00 

    Weź i czytaj dzieła poruszające. Takim wezwaniem chcemy zachęcić naszych sympatyków do zapoznania się z książkami, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się współczesnej myśli chrześcijańskiej, ale są mało znane w Polsce. Seria wydawnicza „Intelektualne wstrząsy” stawia pytania o chrześcijaństwo pobudzając do refleksji i, mamy nadzieję, inspiracji intelektualnej i duchowej naszych czytelników. Serię zaczynamy od dzieła Johna Greshama Machena, teologa amerykańskiego, autora książki „Chrześcijaństwo i liberalizm”. Ta licząca sobie blisko 100 lat publikacja należy do kanonu teologicznej literatury krytycznej, stanowiącej intelektualny wstrząs zarówno dla czytelników swojej epoki, jak i dla nas obecnie.

  • List do Rzymian – Stuart Olyott

    20,00 

    Komentarz do Listu do Rzymian

  • Londyńskie Wyznanie Wiary z 1689 roku

    8,50 
  • Niewzruszone Królestwo – David Gooding

    25,00 

    Komentarz do Listu do Hebrajczyków

  • Nikt nie rodzi się uczniem Chrystusa – Walter A. Henrichsen

    10,00 

    Najlepsza na polskim rynku wydawniczym książka ewangelizacyjna, ważna szczególnie w naszym kraju, gdzie większość ludzi uważa, że skoro urodzili się w chrześcijańskim domu, to niejako z automatu są chrześcijanami. I oczywiście osoby takie w pewnym zakresie mają chrześcijańskie poglądy, czy też otrzymaną przez wychowanie prawidłową moralność chrześcijańską, jednak nie to Pismo Święte nazywa prawdziwym uczniostwem. I o tym jest ta książka.

  • Pielgrzymka z Rzymu – Bartholomew F. Brewer

    16,00 

    Pielgrzymka z Rzymu, to świadectwo byłego księdza katolickiego odnośnie jego odejścia od rzymskiego katolicyzmu i odnalezienia żywej wiary w Pana Jezusa.

  • Podręcznik Doktryny Chrześcijańskiej – Louis Berkhof

    109,00 

    W pierwszych dekadach XX w. holendersko-amerykański teolog Louis Berkhof (1873–1957), w odpowiedzi na potrzeby uczniów i studentów, napisał jeden z najsławniejszych podręczników do systematycznej teologii ewangelicko-reformowanej w historii. „Podręcznik doktryny chrześcijańskiej” („Manual of Christian Doctrine” z 1933 r.) jest pierwszą polskojęzyczną publikacją będącą usystematyzowanym wykładem wiary chrześcijańskiej wedle klasycznej tradycji reformowanej. Podręcznik cechuje zwięzły i treściwy styl, pojęciowa precyzja wywodu i ogromna zręczność streszczania i podsumowywania nawet trudnych aspektów dogmatyki ewangelicko-reformowanej. Stanowi doskonały wstęp do tej tematyki dla osób niemających z nią wcześniej związku, dla bardziej doświadczonych zaś posłuży za świetny przewodnik praktyczny i podręczny skrót wiedzy.

    Tematyka podręcznika jest uszeregowana wedle tradycyjnego wykładu przyjętego w konfesyjnej tradycji reformowanej. Berkhof omawia w odpowiedniej sekwencji naukę o objawieniu, o Bogu (teologia właściwa i trynitologia), człowieku i jego upadku (antropologia), Jezusie Chrystusie i Jego odkupieńczym dziele (chrystologia), o porządku zbawienia (soteriologia), o Kościele i środkach łaski (eklezjologia i sakramentologia) oraz naukę o rzeczach ostatnich (eschatologia). W zgłębianiu teologii ewangelicko-reformowanej pomoże czytelnikowi indeks biblijny, wyczerpujący indeks rzeczowy a także zawarte w treści podręcznika zagadnienia do rozważenia wraz z poleceniami dalszej literatury tematycznej.

    Spis treści:

    Skróty ksiąg biblijnych
    Od Wydawcy
    Wprowadzenie
    Doktryna Boga i Jego stworzenia
    Doktryna człowieka w relacji do Boga
    Doktryna osoby i dzieła Chrystusa
    Doktryna zastosowania dzieła odkupienia
    Doktryna kościoła i środków łaski
    Doktryna rzeczy ostatnich
    Indeks biblijny
    Indeks rzeczowy

    O autorze:

    Louis Berkhof (1873–1957) był holendersko-amerykańskim teologiem ewangelicko-reformowanym, autorem ponad dwudziestu książek oraz wielu publikacji naukowych, nauczycielem i wychowawcą pokoleń ewangelicko-reformowanych pastorów, teologów i studentów: przede wszystkim dzięki monumentalnej „Teologii systematycznej” i towarzyszącym jej podręcznikom dla uczniów („Streszczenie doktryny chrześcijańskiej”) i studentów („Podręcznik doktryny chrześcijańskiej”).

    Polecenia:

    „Opracowana przez Louisa Berkhofa teologia systematyczna jest najlepszym współczesnym anglojęzycznym wprowadzeniem do teologii doktrynalnej tradycji reformowanej.”

    – prof. Richard A. Muller

    O serii:

    Serii wydawniczej Zawsze pod ręką przyświeca cel udostępnienia polskojęzycznemu czytelnikowi wiadomości o teologii reformowanej (ewangelicko-reformowanej, prezbiteriańskiej) w postaci dopasowanej dla podręcznego, usystematyzowanego studiowania. Publikacje w tej serii doskonale nadają się dla uczniów i studentów teologii, dla wykładowców i nauczycieli poszukujących wskazówek jak uporządkować program nauczania, a także dla każdego, kto zainteresowany jest zgłębianiem teologii reformowanej jako nauki.

  • Praktyczny Chrześcijanin – Gordon J. Keddie

    16,00 

    Praktyczny chrześcijanin, to komentarz do Listu Jakuba.

  • Purytanie: Biografie i dzieła – Joel R. Beeke oraz Randall J. Pederson

    129,00 

    Purytanie byli znakomicie wykształconymi na najlepszych uczelniach ówczesnej Europy znawcami starożytnych języków, literatury antycznej, pism Ojców Kościoła i dorobku reformacji. Jednocześnie pragnęli, aby teologia była przede wszystkim praktyczna i łatwa do zrozumienia. William Perkins, „książę” purytańskich myślicieli, pisząc, że „teologia jest nauką żyjących wiecznie”, doskonale uchwycił jej wyjątkowy charakter. Nauka o Bogu musiała mieć, według purytanów, zastosowanie w codziennym życiu i dotyczyć spraw ludzkiej duchowości, powinności i szczęścia. Nie bez powodu byli przezywani „lekarzami ludzkich dusz i sumień”.

    Dotkliwy brak w literaturze polskiej publikacji na temat purytanów jest jednym z głównych powodów, dla których Instytut Tolle Lege zdecydował się na przetłumaczenie i wydanie w Polsce książki, która na rynku amerykańskim odniosła wielki sukces i stanowi do dziś jedyny obszerny przewodnik po biografiach i pismach angielskich, szkockich oraz holenderskich purytanów.

  • Rozmowa przyjacielska (faksymile) – Daniel Kałaj

    35,00 

    Faksymile, które trzymacie Państwo w ręku to dzieło pt. Rozmowa przyjacielska ministra ewangelickiego z księdzem katolickim, wydane w 1671 roku, napisane przez pastora ewangelicko-reformowanego, Daniela Kałaja (zm. 1691), znanego też później jako Daniel z Kałowy Mikołajewski.

    To właśnie tym dziełem chcemy zapoczątkować nową serię wydawniczą naszego instytutu, którą nazwaliśmy Do źródeł, pragnąc na nowo przybliżyć czytelnikowi staropolskie i nowożytne teksty pisarzy europejskich – teologów reformowanych i prezbiteriańskich.

    Ową serię rozpoczynamy od dzieła Kałaja, ponieważ wierzymy, iż zasługuje ono na naszą szczególną uwagę. Kałaj był duchownym ewangelickim, który jako pierwszy w Polsce został skazany na karę śmierci z powodów religijnych. Wyrok nie został wykonany, ale Kałaj musiał wyjechać z Małopolski, szukać schronienia na Litwie i w Prusach, i to bez możliwości powrotu. To właśnie w Gdańsku, a potem Kiejdanach rozwijał swoją twórczość i dał się poznać jako polski patriota, ortodoksyjny ewangelik reformowany oraz irenista w stosunkach katolicko-protestanckich. Co więcej, pomimo niesprawiedliwie zadanego mu cierpienia, nie uległ nienawiści, a szukając dialogu z katolikami, wskazywał na wspólne dogmaty wiary i swoją niewinność.

  • Rzymski Katolicyzm – Piotr Słomski

    8,00 

    Rzymski Katolicyzm, to połączenie osobistego świadectwa z z biblijnym nauczaniem odnośnie rzymskiego katolicyzmu.

  • W Trójcy jedyny – Stuart Olyott

    10,00 

    W Trójcy jedyny, to ekspozycja biblijnej doktryny trynitarnej, podana w prostych słowach i ilustracjach.

  • Według Łukasza – David Gooding

    16,00 

    Komentarz do Ewangelii Łukasza

  • Westminsterskie Wyznanie Wiary

    59,00 

    „Konfesja Westminsterska ma fundamentalne znaczenie dla kościołów reformowanych i prezbiteriańskich, wywiera silny wpływ na nauczanie w środowiskach ewangelikanych oraz pozostaje ważnym głosem w toczących się współcześnie rozważaniach doktrynalno-społecznych. Wydana przez Instytut Tolle Lege z zachowaniem standardów naukowych jest pozycją godną polecenia nie tylko teologom i osobom duchownym różnych wyznań, ale każdemu, kto pyta o PRAWDĘ.”
    — dr Piotr Nowak, rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie

    „Wyznanie wiary, jako odpowiedź na Słowo Boże, jest jedną z ważniejszych części chrześcijańskiej pobożności. Ewangelicy polscy i litewscy, jako podstawę dla publicznego wyznania swojej wiary chrześcijańskiej przyjęli w 1570 roku Konfesję Sandomierską. Niech Konfesja Westminsterska w języku polskim będzie Bożym błogosławieństwem dla wielu pokoleń chrześcijan, takim jak była i jest dla nas Konfesja Sandomierska. Niech razem świadczą w naszych krajach o Bogu i o zbawieniu przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.”
    — ks. Rimas Mikalauskas, pastor Zboru Jednoty Litewskiej w Birżach

    „Konfesji Westminsterskiej nie należy czytać wyłącznie jako zbioru pouczeń, reguł i argumentów czy też jako przykładu tak zwanego kalwinizmu scholastycznego. To w gruncie rzeczy fascynującą opowieść o tym, że choć, jak to ujął wybitny filozof, „Bóg nie jest nam nic dłużny”, to mimo wszystko „przez najmądrzejszy i najświętszy zamysł swojej własnej woli” wyciąga do niektórych z nas swoją rękę. Co powinniśmy więc uczynić, aby podjąć się tego, do czego Bóg nas przeznaczył? Oto fundamentalne pytanie, na które Konfesja stara się odpowiedzieć.”
    — dr Michal Kuź, dyrektor Centrum Badań nad Polityką Uczelni Łazarskiego, autor „Alexis de Tocqueville’s Theory of Democracy and Revolutions„

  • Za kalwinizmem – Michael Horton

    69,00 

    W elokwentnej obronie teologii kalwińskiej autor i profesor Michael Horton zaprasza nas do zgłębienia nauk kalwinizmu – znanego również jako teologia reformowana – pokazując, w jaki sposób jest on biblijny i skoncentrowany na Chrystusie, przez co prowadzi nas do życia na chwałę Boga.

    System teologiczny znany jako kalwinizm był niezwykle wpływowy przez ostatnie pięćset lat, ale często jest postrzegany negatywnie jako fatalistyczny system wierzeń, który ogranicza ludzką wolność i sprawia, że ludzkie działanie i wybór są nieistotne.

    Wychodząc poza karykatury i typowe reakcje, książka Za kalwinizmem:

    • Odkrywa historyczne korzenie myśli reformowanej
    • Przedstawia istotę kalwinizmu, analizując jego charakterystyczne cechy, takie jak wybranie, odkupienie, skuteczne powołanie i wytrwanie
    • Zachęca nas do rozważenia jego bogatych zasobów dla wiary i praktyki we współczesnym świecie.

    (Tłumaczenie opisu od wydawcy angielskiej wersji językowej książki)

    Spis treści:

    • Wstęp tłumacza
    • Przedmowa
    • Wprowadzenie
    • Rozdział pierwszy: Istota kalwinizmu
    • Rozdział drugi: O regentach i buntownikach: kondycja ludzka
    • Rozdział trzeci: Umiłowani od wieczności (wybór)
    • Rozdział czwarty: Misja wykonana (odkupienie)
    • Rozdział piąty: Powołani i zachowani (skuteczne powołanie i wytrwanie)
    • Rozdział szósty: Kalwinizm a życie chrześcijańskie
    • Rozdział siódmy: Kalwinizm a misjonarstwo
    • Rozdział ósmy: Kalwinizm dziś: analiza SWOT

    Z tylnej okładki:

    „Każdy zainteresowany najlepszą z wyobrażalnych metod obrony kalwinizmu powinien przeczytać tę książkę. Jest treściwa, wciągająca, przejrzysta i samokrytyczna. Stanowi pomocny wkład w trwającą wciąż dyskusję i debatę na temat Bożej zwierzchności, która toczy się między protestantami.”
    — prof. Roger E. Olson (z przedmowy), autor książki Przeciw kalwinizmowi

    „Wielu chrześcijan zakłada, że wątpliwości będące przedmiotem sporu między kalwinistami a arminianami są, ostatecznie, nierozwiązywalne. Kalwiniści mają swoje wersety, a arminianie swoje. (…) Byli przez wieki dobrzy ludzie po obu stronach tej dyskusji – czy naprawdę wydaje się nam, że będziemy w stanie przyznać słuszność jednej czy drugiej stronie? Jednakże, z całym należnym szacunkiem wobec tych, którzy myślą w ten sposób, stwierdzić trzeba, że jest to gnuśne stanowisko.”
    — z wprowadzenia

    „Nie wolno nam wybierać sobie fragmentów Pisma, które uznajemy za istotne i takich, które możemy ignorować, i ta zasada z całą pewnością dotyczy też nauk o osobie Boga, kondycji istot ludzkich przed i po upadku, istoty i wymiaru zbawczej łaski Boga w Jezusie Chrystusie czy też pewności ostatecznego wybawienia od naszych grzechów.”
    — z wprowadzenia

    „Jesteśmy biernymi beneficjentami naszego usprawiedliwienia i odnowienia, założeniem jednak nie jest, byśmy trwali w ciszy i bezruchu: celem jest zwrócenie nam naszego głosu, byśmy mogli dołączyć do chóru chwalącego wspaniałość Bożej łaski, wręczenie nam serca pełnego wdzięczności, nóg zdolnych do chodzenia, dłoni obdarowujących ludzi w potrzebie.”
    — z rozdziału V

  • Zdumiewająca Boża łaska – Piotr Słomski

    16,00 

    Zdumiewająca Boża łaska, to rewelacyjny w swej prostocie i wymowie wykład Bożego, złotego, łańcucha zbawienia, opisanego w Rz 8:29-20: Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci; A których przeznaczył, tych i powołał, a których powołał, tych i usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych i uwielbił.